XIV Wielokulturowy Festiwal Galicja
Program 2016


4.09.2016
od. godz. 14:00
Krasiczyn
Galeria Zamek

Biesiada Galicyjska na Zamku w Krasiczynie


Fundacja Dziedzictwo, Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie oraz Instytut Słowacki w Warszawie serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy "Między_przestrzenie" autorstwa słowackiej malarki Sylvii Sekelovej

Silvia Sekelová
Między_przestrzenie

Jest absolwentką wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Grafikę i plakat studiowała również na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prezentowane na wystawie prace podzielić można według cezury czasowej na starsze i najnowsze dzieła autorki. W przypadku tych pierwszych punktem wyjścia jest jej własna, silna (kobieca) intuicja. Autorka zanurzając się w sobie samej stopniowo odkrywa nieznane miejsca, uczucia, fakty i marzenia. Jej płótna są autoobserwacją, plastyczną transformacją spostrzeżeń, wyobrażeń, wspomnień i emocji. Po okresie malarstwa introspektywnego przychodzi nowszy okres twórczości narracyjnej. Powstające w tym czasie obrazy są zarówno formalnie, jak i treściowo bardziej zamknięte, jaśniej sformułowane, wypełnione doświadczeniem. Treść i forma uzupełniają się w intymnym wyrażeniu, są znakami i symbolami, przez co wymagają od obserwatora skupionej uwagi.

Mgr. Marcela Kvetková


XIII Wielokulturowy Festiwal Galicja
Program 2015


20.09.2015 / godz. 18:00
Krasiczyn
Galeria Zamek

Wystawa malarstwa słowackiego
Autorzy wystawy: PAVOL TARASOVIČ oraz JOZEF BOŽA


Fundacja Dziedzictwo, Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie oraz Instytut Słowacki w Warszawie serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy malarstwa słowackiego. Podczas wernisażu zapraszamy na degustację win słowackich.

TARASOVIČ PAVOL

BOŽA JOZEFWielokulturowy Festiwal Galicja XIII edycja
Program 2015


14.06.2015 / godz. 17:00
Centrum Kulturalne w Przemyślu
Wystawa fotograficzna Ladislava Micha'lka "Magiczny Świat Bohumila Hrabala".


Fundacja Dziedzictwo organizator XIII edycji "Wielokulturowego Festiwalu Galicja" zaprasza Państwa wraz z Czeskim Centrum w Warszawie i Centrum Kulturalnym w Przemyślu do obejrzenia wystawy fotograficznej Ladislava Micha'lka "Magiczny Świat Bohumila Hrabala"

LADISLAV MICHÁLEK: MAGICZNY ŚWIAT BOHUMILA HRABALA

Ladislav Michálek (nar. 1937) niezaprzeczalnie należy do grona „czułych barbarzyńców“ skupionych wokół pisarza Bohumila Hrabala i jego Grobli Wieczności, jak zwykł Hrabal nazywać tylne skrzydło swojego domu na ulicy Na Hrázi (Na Grobli) w Pradze-Libni.


Michálka z Hrabalem zapoznał jego przyjaciel grafik Vladimír Boudník. W tym czasie Michálek fotografował proces stopniowej przemiany Libni, dzielnicy której pełno jest dziś już tylko w opowiadaniach Hrabala, zakątki, małe uliczki, restauracyjki, domy, podwórka, pracownie rzemieślnicze, wyrzucone przez Wełtawę odpady, znikające ze ścian libeńskich domów napisy reklamowe. Pomiędzy nimi również fotografie ówczesnych osobistości kultury nieoficjalnej, Hrabala, Boudníka, Bondy’ego i innych, czasami też subiektywnym okiem widziane wydarzenia historyczne, rok 1968 i 1969. Wiele detali.


Jeśli zdaniem Boudníka najwyższym sposobem manifestacji sztuki absolutnej było powieszenie pustych ram na ścianach niszczejącej fasady domu, dla Ladislava Michálka było nim wycinanie z tych ścian obrazów przy pomocy aparatu fotograficznego. Stworzony przez Boudníka ruch artystyczny eksplozjonizm osiąga swój szczyt w fotografiach Michálka przedstawiających rozbiórki domów w Libni, w tym domu Hrabala. Michálek świetnie rozumie, że podstawowym narzędziem fotografa jest światło a aparat fotograficzny jest dla niego tylko narzędziem. Fotografując na ulicach szuka właściwego światła, w pomieszczeniach wykorzystuje je oszczędnie, co widać szczególnie na fotografiach Boudníka. Tu źródłem światła jest jego nocna lampa, a niekiedy nawet zapalona zapałka. Michálek rejestruje różne sytuacje, nastroje uczucia, jego fotografie pełne są napięcia i plastycznej złożoności. Począwszy od lat siedemdziesiątych fotografuje również Hrabala, który po przyjacielsku nazywa go swoim nadwornym fotografem. Są tu zdjęcia z Kerska, z gospody, na grzybach, w pociągu. Obaj autorzy znajdują w sobie inspirację. W latach siedemdziesiątych przygotowują kilka wspólnych publikacji opartych o teksty i fotografie ich obu.