Artyści z Austrii, Czech, Izraela, Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, USA i Węgier wezmą udział w czwartej edycji Wielokulturowego Festiwalu Galicja, nad którym patronat honorowy objęli prezydent Lech Kaczyński oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Ujazdowski.
Organizowaną na Podkarpaciu z dużym rozmachem imprezę zainauguruje w piątek opera „Cyrulik Sewilski”, którą wystawi na dziedzińcu zamku w Krasiczynie koło Przemyśla Lwowski Państwowy Akademicki Teatr Opery i Baletu. Spektaklowi towarzyszyć będzie otwarcie wystaw fotograficznych, których autorami są artyści fotograficy z Austrii i Ukrainy.

W kolejnych dniach festiwal przeniesie się do Przemyśla, gdzie odbędą się m.in. koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, występy zespołów folklorystycznych, spektakle teatralne, pokazy filmowe, prezentacje kulinarne i kiermasze, m.in. rękodzieła artystycznego. Przewidziano otwarcie wielu wystaw malarstwa i innych dziedzin sztuki. Zaplanowana jest sesja popularno-naukowa „Galicyjskie spotkania”.

Festiwalowe imprezy odbędą się także w ośmiu innych miejscowościach woj. podkarpackiego, m.in. w Leżajsku i Sanoku, a także we Lwowie (Ukraina) i Cluj-Napoca (Rumunia). Mieszkańcy Lwowa będą mogli m.in. wysłuchać koncertu pt. „W krainie operetki i musicalu”, z udziałem znanych artystów polskich i ukraińskich, nad którym honorowy patronat objęła małżonka prezydenta Maria Kaczyńska.

Wielokulturowy Festiwal Galicja, którego głównym organizatorem jest warszawska Fundacja Dziedzictwo, zakończy się 10 września koncertem finałowym, na estradzie na przemyskim Rynku, w wykonaniu Orkiestry Huzarów (Węgry), zespołu Transkapela (Polska) i Jerusalem Music Trio (Izrael).

– Festiwal Galicja to wydźwięk tęsknoty do przeszłości, do ludzi, którzy tworzyli kulturę dnia codziennego, do narodów zamieszkujących na przestrzeni wieków tę ziemię. Nasza idea budowania więzi kulturowych w dobie jednoczącej się Europy została niezwykle ciepło przyjęta przez artystów wielu krajów – powiedziała prezes Fundacji Dziedzictwo Krystyna Shmeruk.

Organizatorzy podkreslają, że jednym z głównych celów tej imprezy jest inspiracja i kształtowanie zainteresowania kulturą mniejszości narodowych, rozwijanie i wspieranie kultury regionalnej, kształtowanie tolerancji w stosunkach międzyludzkich.

– Chcemy dotrzeć do jak najszerszego kręgu odbiorców, zaktywizować współpracę przygranicznych ośrodków kultury, uwypuklić międzynarodowe znaczenie regionu podkarpackiego – wyjaśniła Shmeruk.


We Lwowie odbył się koncert inaugurujący 5 Wielokulturowy Festiwal "Galicja". Jednym z patronów medialnych imprezy jest Polskie Radio. Koncert inauguracyjny odbył się we lwowskim Teatrze Opery i Baletu. Wystąpili w nim artyści z Polski oraz Ukrainy.
Solistka Urszula Piwnicka podkreśla, że program koncertu, składający się z piosenek Jana Kiepury, został dobrze dobrany.
Artysta występował we Lwowie po raz pierwszy w 1925 roku, był to jego debiut w dużej, tytułowej roli - "Fauście". Organizator Festiwalu â?ľGalicja" Krystyna Szmeruk podkreśla, że lwowianie lubią lekką muzykę. W zeszłym roku lekki repertuar operetkowy zachwycił publiczność.
Imprezy Wielokulturowego Festiwalu "Galicja" odbywają się w kilku miejscowościach na Podkarpaciu oraz w Krakowie i we Lwowie. Wśród nich są koncerty, wystawy malarskie i fotograficzne. Biorą w nich udział artyści z Polski, Austrii, Ukrainy, Izraela, Słowacji, Czech, Węgier i Rumunii.


3 września 2003 rozpocznie się pierwszy Wielokulturowy Festiwal Galicja w Przemyślu. Złożą się na niego wystawy, koncerty, spektakle teatralne, wykłady oraz prezentacje rękodzieła artystycznego.
Organizatorem festiwalu jest warszawska Fundacja ‘Dziedzictwo’. Zamierza ona za jego pośrednictwem dotrzeć do jak najszerszego kręgu odbiorców, zachęcając ich do poznawania kultury mniejszości narodowych.

Imprezę rozpocznie wystawa dzieł Andy Warhola. Lwowski Teatr Opery i Baletu zaprezentuje w Przemyślu ‘Trubadura’. Swój udział w festiwalu zapowiedzieli twórcy z Austrii, Czech, Izraela, Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier.

Honorowy patronat nad Wielokulturowym Festiwalem Galicja objęli prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz.

Festiwal potrwa pięć dni.


Po raz pierwszy nasze miasto stanie się stolicą Wielokulturowego Festiwalu „Galicja".

Głównym centrum festiwalu będzie Rzeszów, gdzie w każdy weekend od 19 czerwca do 19 lipca będą odbywać się koncerty, od muzyki operowej, folkowej, jazowej, rockowej aż po wystawy, spektakle i projekcje filmowe.
Ciekawie zapowiada się koncert znanego polskiego jazzmana Tomasza Stańko. Artysta zagra na rzeszowskim rynku w sobotę 4 lipca o godzinie 20.30. Wielokulturowy Festiwal „Galicja" zainauguruje w piątek 19 czerwca znana, utalentowana i chyba najbardziej energetyczna polska artystka Kayah.

„Galicja" została uznana za jedną z najważniejszych imprez w regionie. W 2004 roku otrzymała tytuł Najlepszego Przedsięwzięcia Roku w Małopolsce od krakowskiego Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski.

W programie Wielokulturowego Festiwalu „Galicja", które odbędą się w Rzeszowie, znalazły się m.in.: koncert operowy w międzynarodowej obsadzie, 20 czerwca, „Zwyczaje chasydzkie" blok filmów dokumentalnych, teatr Maska 21 czerwca, spektakl „Ognisty Ptak" w wykonaniu zespołu Slovenskego Divadla Tanca, Rynek 27 czerwca, koncert piosenki w kinie Zorza-gościem specjalnym będzie Jerzy Trela. 11 lipca zagrają zespoły na Rynku: Karczmarze, Galicja, Danqa Blask, Klezmer Band. 18 lipca Rynek wieczór kabaretowy z udziałem rzeszowskiej Kaczki Pchniętej Nożem i Marcina Dańca. Wystąpią także artyści z Rumunii, Austrii. Czech, Węgier i Ukrainy.


W niedzielę 4 lipca br. na rzeszowskim Rynku odbył się koncert w ramach Wielokulturowego Festiwalu Galicja. Niedzielne występy zdominowały grupy z partnerskiego miasta Rzeszowa na Węgrzech – Nyíregyházy.
Jako pierwszy wystąpił zespół East Side Enemy Breake, działający przy Wojewódzkim Centrum Kultury w Nyíregyháza. East Side Enemy Breake tworzy siedmiu przyjaciół, którzy tańczą wspólnie od pięciu lat. Ich ideą jest propagowanie brak dance, jako interesującego, widowiskowego i trudnego zarazem stylu tańca.

Prawdziwym hitem wieczoru była węgierska grupa 4 for Dance. Zespół stworzyło czterech zawodowych tancerzy w 2004 roku w Nyíregyházie. Repertuar swój wywodzą z tradycyjnych ludowych rytmów węgierskich, okraszając każdy z utworów dużą dawką humoru, tworząc w ten sposób dowcipne scenki-widowiska z pogranicza kabaretu. Zespół ma na swym koncie wiele sukcesów na arenie międzynarodowej, by wymienić chociażby Mistrzostwo Świata w trzech kategoriach tanecznych – folk, show, step – zdobyte w zeszłym roku w Montrealu podczas Dance World Cup. Wystąpili jako gwiazda programu Tonight's the Night w brytyjskiej stacji telewizyjnej BBC, gościli w Parlamencie Europejskim w Brukseli, brali udział w wielu festiwalach tanecznych m.in. w Szkocji, we Włoszech, Austrii, Francji, Monaco i w Chorwacji. Jeszcze w lipcu tego roku planują występ w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Zwieńczeniem niedzielnego koncertu był występ wrocławskiej grupy Cukunft z ponadgodzinnym repertuarem jazzowym opartym na twórczości urodzonego w Rzeszowie żydowskiego muzyka i kompozytora Nachuma Sternheima.


We Lwowie odbył się dziś (8 czerwca) koncert inaugurujący V Wielokulturowy Festiwal Galicja.

Koncert inauguracyjny odbył się we lwowskim Teatrze Opery i Baletu. Wystąpili w nim artyści z Polski oraz Ukrainy. Solistka Urszula Piwnicka podkreśla, że program koncertu, składający się z piosenek Jana Kiepury, został dobrze dobrany.

Artysta występował we Lwowie po raz pierwszy w 1925 roku, był to jego debiut w dużej, tytułowej roli - "Fauście". Organizator Festiwalu Galicja Krystyna Szmeruk podkreśla, że lwowianie lubią lekką muzykę. W zeszłym roku lekki repertuar operetkowy zachwycił publiczność. Imprezy Wielokulturowego Festiwalu Galicja odbywają się w kilku miejscowościach na Podkarpaciu oraz w Krakowie i we Lwowie. Wśród nich są koncerty, wystawy malarskie i fotograficzne. Biorą w nich udział artyści z Polski, Austrii, Ukrainy, Izraela, Słowacji, Czech, Węgier i Rumunii.